929850-01-12-RA
DigiKey Part Number
929850E-01-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929850-01-12-RA
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1500V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Rows
1
Contact Shape
Square
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 251
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.14.27000kr.14.27
10kr.12.09700kr.120.97
100kr.10.27900kr.1,027.90
500kr.9.17524kr.4,587.62
1.000kr.8.73734kr.8,737.34
5.000kr.8.14831kr.40,741.55
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 1POS GOLD PCB
In-Stock: 4008
CONN RCPT 2POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 4243
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 5POS 0.1 GOLD PCB