929715-01-11-I
929715-01-11-I
929715-01-11-I
DigiKey Part Number
3M156153-22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929715-01-11-I
Description
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 22 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929715-01-11-I Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.528" (13.42mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2.5A
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 323
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.45.46000kr.45.46
10kr.38.60400kr.386.04
100kr.32.81010kr.3,281.01
500kr.29.28954kr.14,644.77
1.000kr.27.89277kr.27,892.77
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 30
CONN HEADER VERT 2POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 4555
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM