929710-10-03-RK
DigiKey Part Number
3M156367-06-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929710-10-03-RK
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
929710-10-03-RK Models
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Series
Contact Length - Post
0.175" (4.45mm)
Overall Contact Length
0.593" (15.07mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
200.0µin (5.08µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.5.90000kr.5.90
10kr.4.97700kr.49.77
100kr.4.46910kr.446.91
500kr.3.65666kr.1,828.33
1.000kr.3.25039kr.3,250.39
5.000kr.2.84407kr.14,220.35
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 2POS
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 282
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM