929647-09-36-EU
929647-09-36-EU
929647-09-36-EU
DigiKey Part Number
3M156536-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929647-09-36-EU
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929647-09-36-EU Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.145" (3.68mm)
Series
Overall Contact Length
0.480" (12.19mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (13)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
0022284361Molex7.208WM50017-36-NDkr.11.22000Similar
0022284362Molex2.295WM50032-36-NDkr.11.16000Similar
0022284362Molex2.028900-0022284362-NDkr.11.16000Similar
0022284367Molex1.291900-0022284367-NDkr.20.96000Similar
In-Stock: 248
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.56.11000kr.56.11
10kr.47.69600kr.476.96
300kr.37.51950kr.11,255.85
600kr.35.73013kr.21,438.08
1.200kr.34.02647kr.40,831.76
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM