929647-07-20-EU is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 1.796
Datasheet
In Stock: 381
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
Amphenol CS (FCI)
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 18
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
929647-07-20-EU
DigiKey Part Number
3M156523-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929647-07-20-EU
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.910" (23.11mm)
Series
Overall Contact Length
1.245" (31.62mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A