929647-01-36-EU
DigiKey Part Number
3M156268-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929647-01-36-EU
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929647-01-36-EU Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Number of Rows
1
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
2.5A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 798
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.56.11000kr.56.11
10kr.47.69600kr.476.96
300kr.37.51950kr.11,255.85
600kr.35.73013kr.21,438.08
1.200kr.34.02647kr.40,831.76
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
In-Stock: 297
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
In-Stock: 423
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM