373-TAN-48MMX50M
DigiKey Part Number
3M159053-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
373-TAN-48MMX50M
Description
TAPE BOX SEAL TAN 1.89"X54.7YD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box Sealing Tape Rubber Adhesive Tan 1.89" (48.00mm) X 164' (50.0m) 54.7 yds
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0016" (1.6 mils, 0.041mm)
Manufacturer
3M
Width
1.89" (48.00mm)
Series
Length
164' (50.0m) 54.7 yds
Packaging
Bulk
Color
Tan
Part Status
Active
Usage
Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
Tape Type
Box Sealing
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Rubber
Shelf Life
18 Months
Backing, Carrier
Polypropylene Film
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 80°F (4°C ~ 26°C)
Thickness
0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0009" (0.9 mils, 0.023mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 39
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.158.44000kr.158.44
10kr.121.16400kr.1,211.64
36kr.105.35306kr.3,792.71
72kr.97.98028kr.7,054.58
108kr.94.00870kr.10,152.94
252kr.86.44893kr.21,785.13
504kr.80.93978kr.40,793.65
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TAPE BOX SEAL CLR 1.89"X54.7YD
In-Stock: 36
TAPE BOX SEAL BLUE 1.89"X54.7YD
In-Stock: 69
TAPE BOX SEAL RED 1.89"X54.7YD