373-CLEAR-72MMX914M
DigiKey Part Number
3M159050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
373-CLEAR-72MMX914M
Description
TAPE BOX SEAL CLR 2.83"X1000YD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Box Sealing Tape Rubber Adhesive Clear 2.83" (72.00mm) X 3000' (914m) 1000 yds
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0016" (1.6 mils, 0.041mm)
Manufacturer
3M
Width
2.83" (72.00mm)
Series
Length
3000' (914m) 1000 yds
Packaging
Bulk
Color
Clear
Part Status
Active
Usage
Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
Tape Type
Box Sealing
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Rubber
Shelf Life
18 Months
Backing, Carrier
Polypropylene Film
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 80°F (4°C ~ 26°C)
Thickness
0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0009" (0.9 mils, 0.023mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 4
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
1kr.2,170.37000kr.2,170.37
12kr.1,672.34417kr.20,068.13
28kr.1,540.69250kr.43,139.39
Alternate Length
TAPE BOX SEAL CLR 2.83"X109.3YD
In-Stock: 23
TAPE BOX SEAL CLR 2.83"X54.7YD