1020BC-25-500MMX30M is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
3M
In Stock: 1
Datasheet
RF EMI Shielding Tape 1020BC Copper Foil Acrylic, Conductive 19.685" (500.00mm) X 98.425' (30.00m) X 0.001" (0.03mm)
1020BC-25-500MMX30M
DigiKey Part Number
19-1020BC-25-500MMX30M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1020BC-25-500MMX30M
Description
RF EMI SHLD TAPE 98.425'X19.685"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Width
19.685" (500.00mm)
Manufacturer
3M
Thickness - Overall
0.001" (0.03mm)
Series
Adhesive
Acrylic, Conductive
Packaging
Bulk
Material
Copper Foil
Part Status
Discontinued at DigiKey
Shelf Life
12 Months
Type
Shielding Tape
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Roll
Storage/Refrigeration Temperature
71°F (21°C)