MSG6100FSQ-0.5(100)
DigiKey Part Number
1067-MSG6100FSQ-0.5(100)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSG6100FSQ-0.5(100)
Description
RF ABSORB/SHLD SHEET 0.5"X0.5"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF EMI Absorbing/Shielding Sheet MSG6000F Nickel-Copper (NI/CU) Fabric Acrylic, Conductive, Pressure Sensitive Adhesive (PSA) 0.500" (12.70mm) X 0.500" (12.70mm) X 0.039" (1.00mm)
Category
Width
0.500" (12.70mm)
Manufacturer
3M (TC)
Thickness - Overall
0.039" (1.00mm)
Series
Adhesive
Acrylic, Conductive, Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Packaging
Bulk
Material
Nickel-Copper (NI/CU) Fabric
Part Status
Active
Shelf Life
12 Months
Type
Absorbing/Shielding Sheet
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Square
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Length
0.500" (12.70mm)