MSG6060F-1.5-5
DigiKey Part Number
1067-MSG6060F-1.5-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSG6060F-1.5-5
Description
RF EMI ABSORB/SHLD SHEET 5MX1.5"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF EMI Absorbing/Shielding Sheet MSG6000F Nickel-Copper (NI/CU) Fabric Acrylic, Conductive, Pressure Sensitive Adhesive (PSA) 1.500" (38.10mm) X 16.404' (5.00m) X 0.024" (0.60mm)
Category
Width
1.500" (38.10mm)
Manufacturer
3M (TC)
Thickness - Overall
0.024" (0.60mm)
Series
Adhesive
Acrylic, Conductive, Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Packaging
Bulk
Material
Nickel-Copper (NI/CU) Fabric
Part Status
Active
Shelf Life
12 Months
Type
Absorbing/Shielding Sheet
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Tape
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)