CN3190-0.5-5
DigiKey Part Number
1067-CN3190-0.5-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN3190-0.5-5
Description
RF EMI SHIELDING TAPE 15' X 0.5"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF EMI Shielding Tape CN-3190 Nickel-Copper (NI/CU) Fabric Conductive, Single Sided 0.500" (12.70mm) X 15.000' (4.60m) X 0.004" (0.11mm)
Category
Width
0.500" (12.70mm)
Manufacturer
3M (TC)
Thickness - Overall
0.004" (0.11mm)
Series
Adhesive
Conductive, Single Sided
Packaging
Bulk
Material
Nickel-Copper (NI/CU) Fabric
Part Status
Active
Shelf Life
60 Months
Type
Shielding Tape
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Tape
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)