9703SQ-0.5(25)
DigiKey Part Number
1067-9703SQ-0.5(25)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9703SQ-0.5(25)
Description
TAPE ADHSV TRAN 1/2"X 1/2" 25PK
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF EMI Shielding Tape 9703 Acrylic Pressure Sensitive Adhesive (PSA) 0.500" (12.70mm) X 0.500" (12.70mm) X 0.024" (0.60mm)
Category
Thickness - Overall
0.024" (0.60mm)
Manufacturer
3M (TC)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Adhesive
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Material
Acrylic
Part Status
Active
Shelf Life
24 Months
Type
Shielding Tape
Shelf Life Start
Date of Shipment
Shape
Square
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Length
0.500" (12.70mm)
Base Product Number
Width
0.500" (12.70mm)