9495MP-0.5-60
DigiKey Part Number
1067-9495MP-0.5-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9495MP-0.5-60
Description
TAPE DBL SIDED CLR 1/2"X60YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic, 200MP Adhesive Clear 0.50" (12.70mm) 1/2" X 180' (55.0m) 60 yds
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0028" (2.8 mils, 0.071mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
0.50" (12.70mm) 1/2"
Series
Length
180' (55.0m) 60 yds
Packaging
Bulk
Color
Clear
Part Status
Active
Temperature Range
250°F (121°C) Max
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic, 200MP
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Polyester Film
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Thickness
0.0057" (5.7 mils, 0.145mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0029" (2.9 mils, 0.074mm)