5558SQ-4.5(100)
DigiKey Part Number
1067-5558SQ-4.5(100)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5558SQ-4.5(100)
Description
TAPE INDICATOR WHITE 0.18"X0.18"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Indicator Tape Acrylic Adhesive White 0.18" (4.50mm) X 0.18" (4.50mm)
Category
Width
0.18" (4.50mm)
Manufacturer
3M (TC)
Length
0.18" (4.50mm)
Series
Color
White
Packaging
Bulk
Usage
Water Indication
Part Status
Active
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Tape Type
Indicator
Shelf Life
12 Months
Adhesive
Acrylic
Storage/Refrigeration Temperature
70°F (21°C)
Backing, Carrier
Polyester Film
Base Product Number
Thickness
0.0060" (6.0 mils, 0.152mm)