5113DFT-50-38-10
DigiKey Part Number
1067-5113DFT-50-38-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5113DFT-50-38-10
Description
RF EMI SHLDING TAPE 10M X 1.496"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF EMI Shielding Tape 5113DFT Polyolefin Conductive, Double Sided, Pressure Sensitive Adhesive (PSA) 1.496" (38.00mm) X 393.701" (10.00m) X 0.002" (0.05mm)
Category
Width
1.496" (38.00mm)
Manufacturer
3M (TC)
Thickness - Overall
0.002" (0.05mm)
Series
Operating Temperature
105°C
Packaging
Bulk
Adhesive
Conductive, Double Sided, Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Part Status
Active
Material
Polyolefin
Type
Shielding Tape
Shelf Life
48 Months
Shape
Roll
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Length
393.701" (10.00m)
Storage/Refrigeration Temperature
71°F (21°C)