Image for 502FL-11-60 is not available
502FL-11-60
DigiKey Part Number
1067-502FL-11-60-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
502FL-11-60
Description
TAPE LAMINATING CLEAR 11"X60YDS
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminating Tape Acrylic Adhesive Clear 11.00" (279.40mm) X 180' (55.0m) 60 yds
Category
Thickness - Adhesive
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Manufacturer
3M (TC)
Thickness - Backing, Carrier
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Series
Width
11.00" (279.40mm)
Packaging
Bulk
Length
180' (55.0m) 60 yds
Part Status
Active
Color
Clear
Tape Type
Laminating
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Polyethylene-Terephthalate (PET)
Storage/Refrigeration Temperature
60°F ~ 80°F (16°C ~ 27°C)
Thickness
0.0040" (4.0 mils, 0.102mm)