4941SQ-1.5(5) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
3M (TC)
In Stock: 1
Datasheet
Double Coated, Double Sided Tape Acrylic Adhesive Gray 1.50" (38.10mm) 1 1/2" X 1.50" (38.10mm)
3M Custom Die Cuts | Digi-Key Daily
4941SQ-1.5(5)
DigiKey Part Number
1067-4941SQ-1.5(5)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4941SQ-1.5(5)
Description
TAPE DBL SIDED GRAY 1 1/2"X1.50"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Width
1.50" (38.10mm) 1 1/2"
Manufacturer
3M (TC)
Length
1.50" (38.10mm)
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Usage
General Purpose
Part Status
Obsolete
Temperature Range
200°F (93°C)
Tape Type
Double Coated, Double Sided
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
24 Months
Backing, Carrier
Acrylic Foam
Storage/Refrigeration Temperature
40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C)
Thickness
0.0450" (45.0 mils, 1.143mm)