4077SQ-12(6) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
3M (TC)
In Stock: 0
Datasheet
Medical Tape Acrylic Adhesive White 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
4077SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-4077SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4077SQ-12(6)
Description
TAPE MEDICAL WHITE 12"X12"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0063" (6.3 mils, 0.160mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
White
Part Status
Obsolete
Usage
Medical/Surgical
Tape Type
Medical
Shelf Life Start
Date of Shipment
Adhesive
Acrylic
Shelf Life
12 Months
Backing, Carrier
Fabric
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 81°F (10°C ~ 27°C)
Thickness
0.0091" (9.1 mils, 0.231mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0028" (2.8 mils, 0.071mm)