1218SQ-12(6)
DigiKey Part Number
1067-1218SQ-12(6)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1218SQ-12(6)
Description
TAPE INSULATING AMBER 12"X12"
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Insulating, High Temperature Tape Acrylic Adhesive Amber 12.00" (304.80mm) X 12.00" (304.80mm)
Category
Thickness - Backing, Carrier
0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Manufacturer
3M (TC)
Width
12.00" (304.80mm)
Series
Length
12.00" (304.80mm)
Packaging
Bulk
Color
Amber
Part Status
Active
Usage
Insulating, High Temperature
Tape Type
Insulating, High Temperature
Temperature Range
356°F (180°C)
Adhesive
Acrylic
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Backing, Carrier
Polyimide
Shelf Life
60 Months
Thickness
0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Base Product Number
Thickness - Adhesive
0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)