LMR36502 Ultra-Small Synchronous Buck Converter
Texas Instruments' step-down DC/DC converter is optimized for size and light-load efficiency
Image of Texas Instruments' LMR36502 Ultra-Small Synchronous Buck ConverterTexas Instruments' LMR36502 is an extremely small 65 V, 150 mA (available in a 100 mA variant) synchronous step-down DC/DC converter that comes in a 2 mm x 2 mm HotRod™ package. This easy-to-use converter can handle input voltage transients up to 70 V, provides excellent EMI performance, and supports fixed, 3.3 V, 5 V, and other adjustable output voltages. The LMR36502 uses the peak current mode control architecture with internal compensation to maintain stable operation with minimal output capacitance.
With the right resistor selection from the RT-pin to ground, the converter can be externally programmed to the desired switching frequency of operation over a wide range of 200 kHz to 2.2 MHz. The precision EN/UVLO feature allows precise control of the device during startup and shutdown. The PGOOD flag, with a built-in glitch filter and delayed release, offers a true indication of the system status, eliminating the requirement for an external voltage supervisor. The compact solution size and rich feature set simplify implementation for a wide range of industrial applications.
Features
  • Designed for rugged industrial applications:
    • Junction temperature range: -40°C to +150°C
    • Input transient protection: up to 70 V
    • Wide input voltage range: 3.0 V (falling threshold) to 65 V
    • Minimized switch-node ringing reduces EMI
    • Adjustable and fixed output voltage options: 3.3 V and 5 V
  • High peak efficiency across the load range with low power dissipation: 80% at 1 MHz (3.3 VOUT)
  • Suited for scalable industrial power supplies:
    • Pin-compatible with the LMR36503 (65 V, 300 mA) and LMR36506 (65 V, 600 mA)
    • Adjustable switching frequency: 200 kHz to 2.2 MHz with an RT-pin variant
  • Minimized solution size and cost:
    • Very high power density with internal compensation and a reduced external component count
    • Ultra-small package: 2 mm x 2 mm HotRod