ECK 150B/200B/250B High-Voltage DC Contactor Series
TE Connectivity's DC contactors provide high performance in electrical endurance, allowing switching voltage up to 1,000 VDC
TE Connectivity's (TE) ECK 150B, 200B, and 250B high-voltage DC contactor series are designed for control in new energy applications. The ECK product line is an innovative and reliable solution for EV charging stations, solar inverters, battery energy storage systems, automated guided vehicles (AGVs), e-forklifts, and other high-voltage applications. They allow bidirectional loads and are hermetically sealed with ceramic sealing technology, making them safe and reliable. These contactors can be used in 1,000 VDC system applications.
Benefits
- Meets system upgrade requirements
- High performance in electrical endurance, making it suitable for high-voltage applications
- Allows for bidirectional load
- Smart monitoring for main contact status
- CE-approved, serving as a global solution for customer projects
- Warehouse automation
- EV charging
- Energy storage systems
- DC converters
- Battery test equipment
- Power distribution units
- Hermetically sealed with ceramic technology
- Switching voltage up to 1,000 VDC
- Bidirectional contacts
- Optional auxiliary contact
- Complies with DC-1 utilization category
- 6,050 cycles: 250 A, 450 VDC
- 1,000 cycles: 250 A, 800 VDC
- 1,000 cycles: 200 A, 1,000 VDC
- 100 cycles: 300 A, 1,000 VDC