RAC20E-K/277 Series AC/DC Converters
RECOM Power’s economical AC/DC converters are ideal for IoT and ITE applications
RECOM Power's RAC20E-K/277 series is an economy-line 20 W addition to the efficient RACxx-K AC/DC converter portfolio. It accepts up to 277 VAC, has 4 kVAC/1 minute isolation, and operates at 5000 m altitude. Within the tiny footprint, it provides no load power consumption <200 mW and OVCIII. It is EMC compliant without external components. This series is fully protected and is internationally certified.
- 20 W in a 2" x 1" footprint
- 4 kVAC/1 minute isolation
- Input range of 85 VAC to 305 VAC
- 5000 m operating altitude
- No load power consumption <200 mW