Trion® T20Q100F3 and T13Q100F3 FPGA Devices
Efinix's FPGA devices help to minimize PCB layout complexity
Image of Efinix's Trion® T20Q100F3 and T13Q100F3 DevicesEfinix's Trion T20Q100F3 and T13Q100F3 FPGAs are I/O flexible, low-power FPGAs with a disruptive core Quantum® architecture. These devices are perfect for industrial, communications, consumer, and IoT applications that need flexible IO levels at 3.3 V, 2.5 V, and 1.8 V. The 100LQFP devices also minimize PCB layout complexity as they include the config flash in-package. With this integration these devices become “CPLD-like” with an auto self-configure attribute, making the overall design and PCB much easier, more intuitive, stream-lined, and simple.
The Efinix Trion T20-T13Q100F FPGAs feature the Quantum fabric wrapped with an I/O interface that enables full 3.3 V, 2.5 V, or 1.8 V capability.  The LQFP100 is easy to use in the manufacturing process with a simplified layout/via requirements for cost savings. Configuration flash is integrated with the package that simplifies design and layout, lowering the size and cost of the PCB. The integrated config flash is large enough to support two configurations and some extra flash for personal needs.
Features
  • 20 K to 13 K logic elements
  • 36 to 24 18x18 multipliers
  • 65 flexible voltage GPIOs
  • 4 LVDS Tx and Rx
  • 1,044 Kb to 727 Kb embedded block RAM
  • 204 to 142 5Kbit blocks
  • Five PLLs
  • Footprint: Q100 at 14 mm x 14 mm (optimized for low-cost PCB)
  • In-chip 16 Mbit 20 MHz NOR Flash as configuration device
  • Easy-to-use 100-pin LQFP package at 14 mm x 14 mm