ABC550/MBC550 Series Open-Frame Power Supplies
Bel Power Solutions expands open-frame power supplies to include 550 W in a 3" x 5" footprint
Image of Bel Power Solutions' ABC550/MBC550 Series Open Frame Power SuppliesBel Power Solutions announces the expansion of the open-frame, AC-DC power supply portfolio to include the ABC550 and MBC550 series of power supplies for industrial and medical applications. These units deliver up to 550 W of high power in a compact 3" x 5" footprint and can be utilized in many conditions, including convection cooled (no fans) up to 150 W, conduction cooling (heatsink surface) up to 250 W, or up to 550 W of output power in forced air cooled environments.
The power supplies accommodate the universal input voltage of 90 VAC to 264 VAC/390 VDC, 47 Hz to 63 Hz, are available in six output voltages ranging from 12 V to 58 V, with an operating temperature range of -40°C to 70°C and efficiencies of up to 92%. RoHS compliant and CE Marked, the power supplies are safety agency certified per UL and NEMKO and meet the requirements of EN60950-1. They further meet the conducted and radiated EMI requirements of EN55022-B. The ABC series is ideal for use in space-constrained OEM, industrial, telecom, and datacom applications. The MBC series is for medical applications in which minimal power loss and easy thermal management are required such as lighting, IT equipment, wireless communications, renewable energy, and HMI touch panels.
Features
  • 5" x 3" x 1.5" form factor
  • Up to 550 W with forced air cooling
  • Efficiencies up to 92%
  • -40°C to 70°C operating temperature
  • -12 V / 0.5 A fan output, thermal shut-down feature